Nadměrné pocení - Hyperhidroza

Hyperhidróza je porucha charakterizovaná nadměrným pocením. Lidé postižení hyperhidrózou se potí až pětkrát víc než zdravý člověk. Lidé s hyperhidrózou se nadměrně potí i v klidu a při běžné pokojové teplotě. Jakékoli rozrčílení, nervozita, stres, pobyt v teplejší místnosti, konzumace teplých nebo kořeněných jídel, alkoholu situaci výrazně zhoršuje. Odhaduje se, že přibližně 1-3% západní populace trpí nadměrným pocením. Nadměrné pocení se nejvíce projevuje na rukou, chodidlech a v podpaží. Může se objevit jako symptom (sekundární pocení), nebo bez zjevné příčiny (primární hyperhidróza) a následků, jako je plísňové infekce, bakteriální kožní infekce nebo ekzémy.

Dělení:

 Primární Hyperhidróza

 Sekundární Hyperhidroza

 

Příčiny:

1) Primární Hyperhidróza:
Hlavní roli zde hraje dědičnost. Obvykle začíná v pubertě a přechází do dospělosti. Nervozita a vzrušení jsou často spouštěcí faktory, aniž by člověk trpěl duševní poruchou.

2) Sekundární Hyperhidroza: jako příznak nějakého onemocnění.

 • Zvýšená činnost štítné žlázy. Ta se dá samozřejmě také léčit a průvodní jevy, jako nadměrné pocení omezit.
 • Obezita je častou příčinou nadměrného pocení. Vhodná je redukce hmotnosti, poté se nadměrné pocení většinou upraví.
 • Špatná životospráva. Konzumace ostrých, smažených a příliš horkých jídel může zvýšit pocení. Totéž platí pro nadměrnou konzumaci alkoholu a kávy.
 • Abstinenční příznaky. Při vysazení některých návykových látek může dojít k vylučování tzv. studeného potu.
 • Návahy horka v menopauze. V období menopauzy, případně jiných hormonálních změn (puberta, těhotenství) bývají časté tzv. návaly horka, které jsou doprovázeny zvýšeným vylučováním potu. Po nastolení hormonální rovnováhy se proces pocení upraví.
 • První příznaky diabetu krom zvýšené hladiny krevního cukru se objevuje zvýšené noční pocení a zvýšené močení. Je nutné vyhledat lékaře.
 • Problém vnitřních orgánů. Při některém onemocnění vnitřních orgánů (srdce, plic, ledvin, žlučníku či slinivky) může dojít k nadměrnému vylučování potu. Je to druhotný příznak, který po vyléčení vymizí.
 • Vysoký tlak. Při zvýšeném krevním tlaku se může objevit pocení, které překračuje normální produkci.
 • Stres, deprese, strach a úzkostné stavy. Protože je pocení řízeno nervovým systémem, reaguje tělo na jakékoliv změnu       např. nadměrným pocením.
 • Infekční nemoci. Většina infekčních nemocí je provázena horečkou nebo zvýšenou teplotou. Horečka je obranou proti infekci, bakteriím či virům, kterým se při vyšších teplotách nedaří. Pokud není horečka příliš vysoká a neoslabuje organismus, je lépe ji uměle nesnižovat.

Projevy:

Nadměrné pocení zcela jasně ovlivňuje řadu aktivit člověka. Protože pocením se kromě vody vylučují z těla i soli a odpadní látky. Objevují se na oblečení při zaschnutí bílé fleky různých velikostí. U citlivějších jedinců může pot způsobit podráždění kůže, projevující se zarudnutím, svěděním, potničkami. Pot pokud je čerstvý za normálních okolností není většinou cítit. V momentě, kdy se začneme nadměrně potit a nemáme hned možnost se usušit či umýt, dochází k rozkládání potu, což se projeví nepříjemným zápachem. Pot se stává živnou půdou pro bakterie a plísně, což zápach ještě více umocní. Nejčastějšími místy, kde dochází k tvorbě plísní jsou chodidla, mezi prsty na nohou, třísla, podpaží a u obézních lidí oblasti pod tzv. kožními řasami (pod prsy, povislým břichem apod.). Obecně platí, že pocení se zhoršuje v létě a snižuje v chladném období.

Kromě problémů (pocení rukou, nohou, podpaží ...) doprovází  nadměrné pocení i psychické problémy. Osoby trpící nadměrným pocením jsou omezovány v jejich každodenním životě, což se na člověku odrazí psychicky. Často trpí pocity méněcennosti, studu, sníženým sebevědomím, rozpaky. Což má za následek vyhýbání se fyzickému kontaktu, omezení sociálních kontaktů postupem času až k izolaci a možným rozvojem deprese.

 

Jak poznáte, že trpíte hyperhidrózou?

 • pocení rukou - máte obavy podat někomu ruku, protože je vlhká až mokrá
 • pocení nohou - máte neustále vlhké ponožky a studené nohy
 • pocení v podpaží - v podpaží se potíte tak, že jsou patrné vlhké mapy
 • tyto situace se rapidně zhoršují, pokud jste nervózní